Ada Lovelace – pionierka programowania

 

Programowanie różni się od innych dziedzin, w których ludzkość honoruje pionierów. Zazwyczaj pamiętamy o pierwszym człowieku (mężczyźnie), który dokonał jakiejś rzeczy oraz pierwszej kobiecie, która później osiągnęła to samo. Pierwszym człowiekiem w kosmosie był Jurij Gagarin, pierwszą kobietą Walentina Tiereszkowa. Pierwszym zdobywcą Mount Everestu był Edmund Hillary, pierwszą zdobywczynią Junko Tabei. Charles Lindbergh pierwszy samotnie przeleciał nad Atlantykiem, pierwszą kobietą, która tego dokonała była Amelia Earhart. 

Za pierwszego programistę (za pierwszą programistkę) uważa się Adę Lovelace, córkę Lorda Byrona – wiodącego brytyjskiego poety doby romantyzmu. Matka Ady bała się, że dziewczynka odziedziczy cechy charakteru ojca, dlatego postanowiła jej wychowanie i edukację skoncentrować wokół nauk ścisłych. „Reżim” narzucony małej Adzie nie był jednak dla niej uciążliwy. Wręcz przeciwnie: już od najmłodszych lat wykazywała fascynację budową maszyn. Projektowanie fantazyjnych okrętów i maszyn latających zasilanych silnikiem parowym należały do ulubionych zabaw jej dzieciństwa.

Ada Lovelace stworzyła pierwszy algorytm, który miał być wykonywany przez prototyp komputera - maszynę analityczną - zaprojektowany przez Charlesa Babbage’a. Pierwszy kompletny egzemplarz tej maszyny został zbudowany w latach 1989-1991.

W latach 1842–1843, Ada przetłumaczyła dla Babbage’a rozprawę włoskiego matematyka, Louisa Menebrei, na temat maszyny Babbage’a. Jej opis obliczania liczb Bernoulliego za pomocą maszyny analitycznej jest uważany za pierwszy program komputerowy.

Pamięć o niej odżyła ponad sto lat po jej śmierci. W 1953 roku na nowo opublikowano jej artykuł zawierający rewolucyjny algorytm. Dopiero wtedy Ada została uznana za matkę współczesnego programowania. Jej imię nosi język programowania, który powstał w 1980 roku w wyniku prac Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. 

Ada Lovelace nie była jedyną ważną kobietą w historii informatyki. Między innymi amerykańska informatyczka Grace Hopper (służyła w Armii Stanów Zjednoczonych awansując do stopnia admirała) znana jest ze spopularyzowania pojęcia debugging (odpluskwianie) - oznaczającego usuwanie błędów z programów komputerowych.

O innych znanych kobietach w świecie IT można przeczytać tutaj

 

Do napisania artykułu zainspirował nas rodzic, pan Jakub, uczestnik I edycji programu Mistrzowie Kodowania, który jest głównym autorem tego tekstu. 

Grafika: William Henry Mote , via Wikimedia Commons

 

Typ Artykułu: