5 kroków do nauczania programowania

 

Zastanawiacie się, jak uczyć programowania i zachęcać młodych ludzi do zainteresowania się nowymi technologiami? Wiemy, że szkoła nie musi być sama w zderzeniu z tym problemem.

Badania rynku pracy wskazują na rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników branży IT, którzy obecnie stanowią jedną z dziesięciu najbardziej poszukiwanych profesji. Z drugiej strony polscy uczniowie wciąż mają problemy przy rozwiązywaniu zadań angażujących wykorzystanie komputerów. Jak poprawić sytuację? Zadanie nie jest proste, ale możemy zainicjować zmiany kierując się kilkoma prostymi wskazówkami:

  1. Zadbaj o profesjonalny rozwój

Jeśli jesteś nauczycielem, który chciałby wykorzystywać w swojej pracy więcej narzędzi IT pamiętaj, że możesz się dokształcić. Kursy z zakresu programowania są dostępne on-line za darmo (np. do języka Python), dlatego nie musisz w to inwestować środków finansowych wystarczy, że zainwestujesz swój czas. Jeśli preferujesz tradycyjne formy zdobywania wiedzy, możesz poszukać komercyjnych kursów lub postawić na takie projekty edukacyjne, jak Koduj z Klasą, w których za darmo zdobędziesz oczekiwane umiejętności i gotowe scenariusze zajęć oraz uzyskasz wsparcie eksperckie.

  1. Ścieżka kariery

Szkoła, rodzice, nauczyciele oraz organizacje pozarządowe i instytucje komercyjne to partnerzy, którzy łącząc swoje siły, są w stanie w sposób ciekawy i przykuwający uwagę młodych ludzi wskazać zalety, jakie niesie ze sobą znajomość narzędzi IT. Tutaj warto się skupić przede wszystkim na szerokich możliwościach zawodowych, które otwierają się przed tymi, którzy potrafią korzystać z nowych technologii.

  1. Motywowanie ucznia  

Oddalona w czasie perspektywa pracy może nie być do końca trafną zachętą dla kilkulatków lub nastolatków, dlatego warto motywować uczniów doraźnie, np. organizować ciekawe wydarzenia z ich udziałem, informować o ich sukcesach społeczność szkolną, ale nie będziemy podpowiadać, bo nauczyciele wiedzą najlepiej jak docenić swoich podopiecznych.

  1. Wsparcie mentorskie, a wsparcie biznesu

W dobie rosnącego zainteresowania społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR) szkoły mogą próbować nawiązać współpracę z instytucjami, które komercyjnie zajmują się nowymi technologiami, a które w ramach CSRu chętnie zaangażują się we wsparcie zajęć IT w lokalnej szkole. Niesie to za sobą dodatkowe korzyści dla obu stron, po pierwsze szkoła może zyskać wsparcie profesjonalistów, uczniowie na własne oczy zobaczyć, jak się pracuje w branży IT, a firma zyskać opinię społecznie odpowiedzialnej i być może, w perspektywie kilku lat, przyszłych pracowników.  

  1. Uczmy programowania od najmłodszych lat

Pojawia się zadanie dla rodziców, którzy w ramach zabawy czy spędzania wspólnie wolnego czasu mogą zachęcać swoje dzieci do nauki kodowania, a przy okazji sami mogą się czegoś nauczyć. Przystosowane do potrzeb najmłodszych aplikacje takie, jak Scratch wprowadzają dzieci w świat programowania wykorzystując formułę zabawy, dlatego najmłodsi od początku kojarzą nowe technologie z przyjemnością, z czymś rozwijającym i fascynującym.

 

Plan jest prosty i oparty na zasadzie „win – win”, czyli wszyscy na tym wygrywamy.

Więcej o tym, jak działać na rzecz programowania w szkołach w artykule Alison Derbenwick Miller.

 

Źródło informacji: raport „Niedobór talentów” ManpowerGroupKrajowy Raport PISA 2012www.edutopia.org.

Źródło grafiki: www.pixabay.com.

Typ Artykułu: